Facebook

Næste Klub- og Ungdomstræning

Næste klub-, ungdoms- og børnetræning er onsdag d. 21. august kl. 18.00 og er årets Sensommerløb.

Løbet er uden Emit, men vi lover en hyggelig træningsaften med efterfølgende fællesspisning.

Vi mødes klar til instruktion kl. 18. Vi mødes ved shelterpladsen i Hammer Bakker.

Gratis for klubbens medlemmer og kræver ikke tilmelding. Ellers 40 kroner for løbet og tyve kroner for maden. Er du medlem af anden o-klub slipper du med 20 kroner for løbet plus 20 kroner for spisning. For andre

Kørsel arrangeres i denne  Facebookgruppe.

Indtil da så se i O-service for sommerferieløb. motionsorientering.dk for træningsløb fra andre klubber. Læs i Kratluskeren om de kommende løb og Sverigesturen.

Du kan også løbe en tur efter vores faste poster i Mølleparken, Lundby Bakker, Blokhus, Dronninglund eller Aalborg City eller de andre klubbers faste poster

Børnetræningen fortsætter indtil efterårsferien.

135163,9.297278/@57.1133086,9.2964

463,206m/data=!3m1!1e3

Kom og prøv en orienteringstræning! - 3. og 10. april

Er der en lille orienteringsløber gemt i maven på dig? Eller har du blot lyst til at snuse lidt til orienteringssporten, så giver Aalborg Orienteringsklub dig nu den perfekte mulighed for at komme i løbeskoene og ud at udforske skoven med et kort i hånden.
De første 2 onsdage i april, inviteres alle interesserede til at deltage i klubbens orienteringstræning. Træningen er for alle - dig som aldrig har prøvet orienteringsløb men godt gad prøve, dig som deltog i et af klubbens 4 gange "Prøv Orientering" i Hammer Bakker og blev nysgerrig, og dig som har en smule erfaring men aldrig rigtig er kommet igang. Der er baner for alle og klubbens medlemmer står klar til at tage godt imod alle nye ansigter.

Tilbuddet er gratis og efter træningen vil der være saft og boller.

Onsdag d. 3. april kl. 18.00 - Lundby Bakker. Mødested: Festpladsen

Onsdag d. 10. april kl. 18.00 - Poulstrup Sø. Mødested: Søen, Gultentorpvej, Svenstrup
Har du brug for kørsel koordineres dette i Facebook gruppen "Aalborg Orienteringsklub - Kørsel til træning"

OBS! Børnetræning starter først efter påske.