Næste Klub- og Ungdomstræning

Klub- og Ungdomstræning er aflyst indtil videre.

Dog er der som medlem mulighed for selvtræning og weekendtræning i Vester Thorup den 6-7 juni - se i kalenderen her på siden.

Hvis du er medlem modtager du hver søndag en mail med et link til banerne, så du kan printe en bane. Vi printer enkelte baner til dem der ikke har mulighed for at printe selv - læs mere i mailen.

Programmet følger det allerede lagte program - med den undtagelse at posterne er i skoven fra mandag - søndag. Se programmet her

Hvis du er medlem af en anden o-klub - så kan du kontakte os på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. og få banerne tilsendt.

Er du ikke medlem, men ønsker at blive det, så kan du indmelde dig her: https://www.aalborgorienteringsklub.dk/index.php/medlemsskab Så støtter du foreningslivet i Danmark og Aalborg Orienteringsklub. Læs mere om alle medlemsfordelene i linket.

Alle kan også løbe en tur efter vores faste poster i Mølleparken, Lundby Bakker, Blokhus, ronninglund eller Aalborg City eller de andre klubbers faste poster

135163,9.297278/@57.1133086,9.2964

463,206m/data=!3m1!1e3

Tillykke til Claus Bobach

Tillykke til Claus Bobach, som har vundet Service Sparekassernes Idrætslederpris
Det glæder os at meddele, at komiteen har udvalgt ham til modtage prisen, blandt et felt på over 160 indstillinger
Claus har i en årrække været klubbens faste orienteringsløbstræner. Således har han stort set hver eneste uge året rundt, planlagt træning for alle klubbens medlemmer, uanset alder, niveau og ønsker. Det foregår i skove fra Rold i syd, Blokhus i Nord og Vr. Torup i vest, og uanset vind og vejr står Claus altid klar til at give klubbens medlemmer og andre interesserede instruktion til dagens træning. Claus sørger altid for, at der til hver træning er et specifikt moment som kan trænes, men også for at der er almindelige orienteringsløbsbaner for dem som vil nøjes med dette. Claus er aldrig løbet tør for gode ideer til at lave inspirerende træninger, som passer lige til den terræntype hvori træningen foregår, og han giver meget gerne sine egne erfaringer og viden videre til alle klubbens medlemmer. Claus sørger tillige for at koordinere udsætning af poster til og indsamling efter træningerne, og selvfølgelig også at der bliver printet kort med baner. Claus er en af klubbens ildsjæle.