Næste Klub- og Ungdomstræning

Næste Klub- og Ungdomstræning er TORSDAG d. 17/9 i Tranum. Mødestedet ved udsigten.

Pga. corona vil der IKKE være forplejning men vand og væske. Medbring gerne eget krus.

 

Se hele programmet incl. mødesteder her

Alle kan også løbe en tur efter vores faste poster i Mølleparken, Lundby Bakker, Blokhus, ronninglund eller Aalborg City eller de andre klubbers faste poster

135163,9.297278/@57.1133086,9.2964

463,206m/data=!3m1!1e3

Tillykke til Claus Bobach

Tillykke til Claus Bobach, som har vundet Service Sparekassernes Idrætslederpris
Det glæder os at meddele, at komiteen har udvalgt ham til modtage prisen, blandt et felt på over 160 indstillinger
Claus har i en årrække været klubbens faste orienteringsløbstræner. Således har han stort set hver eneste uge året rundt, planlagt træning for alle klubbens medlemmer, uanset alder, niveau og ønsker. Det foregår i skove fra Rold i syd, Blokhus i Nord og Vr. Torup i vest, og uanset vind og vejr står Claus altid klar til at give klubbens medlemmer og andre interesserede instruktion til dagens træning. Claus sørger altid for, at der til hver træning er et specifikt moment som kan trænes, men også for at der er almindelige orienteringsløbsbaner for dem som vil nøjes med dette. Claus er aldrig løbet tør for gode ideer til at lave inspirerende træninger, som passer lige til den terræntype hvori træningen foregår, og han giver meget gerne sine egne erfaringer og viden videre til alle klubbens medlemmer. Claus sørger tillige for at koordinere udsætning af poster til og indsamling efter træningerne, og selvfølgelig også at der bliver printet kort med baner. Claus er en af klubbens ildsjæle.